Logo

ПЕДАГОГІЧНИЙ ЧАСОПИС ЛЬВІВЩИНИ

Logo2
search_left


«Школа, що уособлює український дух», глава з книги Боюкага Микаіллі «Під одним небом»

Опубліковано: Четвер, 30 листопада 

min
max

Директор Львівської спеціалізованої середньої загальноосвітньої школи I–III ступенів № 28 з поглибленим вивченням німецької мови Іван Лозенко зустрічав нас біля входу. А нашу увагу насамперед привернули барельєфи на стіні цієї історичної будівлі із зображеннями сучасних героїв: випускника школи, Володимира Бойківа, який загинув на Майдані Незалежності, та полеглого героя АТО 27-річного Івана Андрухіва, бійця 14-ї механізованої бригади.

До своїх героїв українці ставляться з великою повагою і пошаною. Щодня сотні школярів проходять уздовж цих барельєфів. Молоді українці щодня бачать приклад самопожертви за незалежність Вітчизни.

Директор цієї гостинної школи, Іван Лозенко, педагог, який щиро любить свою роботу, виявився і дуже цікавим співрозмовником: працюючи лише п’ятий рік в цьому навчальному закладі, дослідив багато фактів про історію школи, додаючи свій внесок в її розвиток як учитель, а потім і як її керівник.

Школа № 28 вважається одним із найстаріших і найпрестижніших навчальних закладів Львова з викладанням низки предметів німецькою мовою. З розповіді Івана Лозенка ми дізнались, що чимало відомих людей України є випускниками цієї школи. Навчальна і виховна робота в ній завжди планувались відповідно до вимог часу, що завжди вирізняло її поміж інших.

Цікавим є той факт, що і сама будівля школи має власну і вельми незвичну історію. Ще до кінця XIX ст. територія, де зараз розташована школа, називалась Яблоновськими ґрунтами (за прізвищем львівської родини, власників земель південної частини міста).

Саме тут, 1877 року, відбулась славнозвісна Рільничо-промислова виставка, після якої і розпочинається активна розбудова цієї місцевості. У 1894 році на замовлення барона Ромашкана за проектом Михайла Ковальчука зводять старий корпус школи, а територія згодом отримує назву святого Яцка від каплиці святого Яцка на горі Скельці, Хоча сама вулиця фактично з’явилась трішки пізніше – лише в 1898 році. Нині це вулиця Архипенка, а на місці каплиці знаходиться стадіон школи.

Іван Лозенко показує нам  документи польських часів і старі фотографії, деяким з яких майже сто років. і історія старовинної будівлі школи постає перед нами, немов у кіно.

У 1901 році у споруди змінився власник, ним став Францішек Зандлер. А у 1923 році цю будівлю викупили сестри Урсулянки, щоб розмістити в ній приватну гімназію для дівчат (сестри перебували у чернечому чині святої Урсули Римської унії). Діюча школа називалась на честь черниць Урсулянок. Сьогодні у Польщі цей орден представлений в трьох гімназіях, що функціонують у містах Вроцлав, Краків та Рибник.

(

Немає коментарів