Logo

ПЕДАГОГІЧНИЙ ЧАСОПИС ЛЬВІВЩИНИ

Logo2
search_left


«З КАРПАТ У СВІТ. Хто такі лемки? Стаття перша» - з книги Боюкага Микаіллі «Під одним небом»

Опубліковано: Понеділок, 05 лютого 

min
max

Люди, що живуть у Карпатах, зачаровують, як і мальовнича, благодатна природа цих країв. Як сонце відбивається на дзеркальній поверхні води та зігріває її своїм теплом, виблискує на її поверхні, так і величність і первозданна краса Карпат, що вражає своєю різноманітністю, накладає відбиток на характер карпатців. У цій статті я розповім вам про одну з етнічних спільнот українців, що живуть у цих чарівних горах, ‒ лемків. Лемки, як і бойки і гуцули, ‒ автохтонні жителі Карпат. Лемки з давніх-давен жили по обох схилах Західних і Східних Карпат (Нижні і Середні Бескиди), на територіях, що простягаються на заході до річок Попрад і Дунаєць, а на сході ‒ до річок Сян, Ціроха і Уж. Мені не довелось обійти ці території уздовж і поперек, але Карпати «розповіли» мені про себе. Гадаю, я зміг відчути душу цих величних гір і дізнатись про людей, які здавна живуть тут і створили яскраву, самобутню культуру, мають багаті традиції та звичаї, мистецтва і ремесла. Мій співрозмовник ‒ Софія Федина ‒ суттєво доповнила мої знання про жителів Карпат. Але спочатку дозвольте представити вам пані Софію Федину. Познайомила нас директор департаменту освіти і науки Львівської обласної державної адміністрації Любомира Мандзій.

‒ Якщо ви хочете написати про лемків, як про бойків і гуцулів, неодмінно познайомтеся з Софією Фединою, ‒ сказала вона, одразу зателефонувала пані Федині і домовилась про зустріч.

Наступного дня ми зустрілись із Софією в розташованій у самому центрі Львова і нещодавно відкритій кав’ярні «Кондитерська аптека «Під золотою зіркою». На зустріч з пані Фединою наша команда прийшла в традиційному складі ‒ з Саміром Мехті-заде і Ольгою Парчевською.

Софія з перших хвилин знайомства вразила нас життєрадісністю та діяльністю. Ця молода приваблива жінка з її жагою до життя, мріями, надіями, ідеями нагадує гірську річку. Софія ‒ своєрідна людина: реаліст, рішуча та емоційна; переконлива, вміє обґрунтувати і логічно структурувати інформацію, думки, плани, і це безумовно свідчить про її чудові ораторські можливості. Софія ‒ великий патріот своєї країни. Любов до рідної землі надихає її творчість, ідеї, суспільно-політичну діяльність. Пані Федина ‒ доцент кафедри міжнародних відносин і дипломатичної служби Львівського національного університету імені Івана Франка, автор безлічі досліджень про лемків, а також про світові суспільно-політичні питання. Софія Федина народилась у Львові. Закінчила львівську середню школу № 53, де досконало вивчила англійську мову. Це володіння англійською відіграло в житті Софії важливу роль. У 2005 році вона з відзнакою закінчила факультет міжнародних відносин Львівського національного університету імені Івана Франка, отримавши спеціальність перекладача і експерта в галузі міжнародних відносин. Після університету Софія бере активну участь у суспільно-політичних процесах. У 2002‒2005 роках вона була заступником голови Львівського регіонального представництва в Європейському Молодіжному парламенті ‒ міжнародному молодіжному громадському об'єднанні. Як представник цієї організації брала участь у зборах Всесвітнього союзу молодіжних організацій, що проходять в Оксфорді. У 2001‒2005 рр. була членом громадської молодіжної організації «Молода дипломатія». З 2006 року Софія Федина ‒ член Міжнародної асоціації студентів політичної науки. 2004 року вона з відзнакою закінчила міжнародну літню школу Віденського університету, 21 травня 2010 року захистила дисертацію на тему «Концепції миру в міжнародних відносинах та їх реалізація» і отримала вчений ступінь кандидата політичних наук. Основний напрям наукових пошуків Софії Федини ‒ дослідження механізмів регулювання міжнародного порядку і мирних процесів. Вона ‒ лауреат премії імені Василя Стуса 2013 року. Крім рідної мови, володіє англійською, польською, російською, німецькою, японською та французькою мовами. Була автором і ведучою політико-аналітичної програми «Погляд з Високого замку» Львівської державної телерадіокомпанії. Ця всебічно ерудована, розумна жінка, на мій погляд, ‒ уособлення сучасної української молоді. Її принципи та життєва позиція мають єдину мету: охороняти інтереси своєї країни і примножувати її славу. Вона захоплено розповідає про лемків, їх історію, культуру, діалект, адже, крім вищеназваного, Софія з 2012 до 2017 рр. була головою Світової федерації українських лемківських ‒ міжнародної неурядової організації, яка об'єднує українські лемківські організації України, США, Канади, Польщі, Словаччини, Сербії та Хорватії.

Хто такі лемки?

У джерелах вказано, що територія Лемківщини охоплює приблизно 10 000 км2. Ці землі простягаються із заходу на схід приблизно на 170 км, а з півночі на південь ‒ приблизно на 60 км. Сьогодні територія Лемківщини входить до складу трьох країн: Польщі (48%), Словаччини (41%) та України (11%). З географічної точки зору, території Лемківщини умовно поділяють на північну Лемківщину, що входить до складу Польщі, і південну Лемківщину, що входить до складу Словаччини. Північна Лемківщина, в свою чергу, поділяється на Східну і Західну Лемківщину. Цей поділ має історичне підґрунтя. Південна Лемківщина називається також Прящівщина. Саме тут проживали лемки – історико-етнографічна група українців. Протягом століть території, де проживали лемки, входили до складу Польщі, Чехії та Австро-Угорщини. Попри культурні, релігійні, соціальні та економічні утиски лемки зуміли зберегти свою ідентичність, культуру, національно-духовні цінності і не потрапили під вплив інших народів.

Немає коментарів